Jdi na obsah Jdi na menu
 


Amákův odchod

1. 11. 2008

Basáka Amáka vystřídal v Sunshine Robert.Org ze Scissorhands


ObrazekAutor: Pavel Kučera (Filter)
Foto: myspace

To, o čem se pár měsíců šeptalo, se ukazuje jako skutečnost. Naši přední klubovou kapelu, která za své poslední album Dreamer získala (a nepřijala) i Anděla, se rozhodl po osmi letech opustit baskytarista Amák.

"Rozhodně to není rozchod ve zlým," říká Amák (vlastním jménem Michal Šťastný), který nedávno
z producentské lavičky dokončil práci na novém albu Clou, nazvaném For Tonight. "Stejně budu s klukama dělat i novou desku, takže to asi úplně neskončí. Ale mám do budoucna trochu jiný plány. Nebudu už hrát koncerty, spíš bych chtěl dělat ve studiu. Nahrávat jiný kapely a produkovat."

Možná trochu překvapivá, i když poměrně logická volba na nového basáka Sunz padla na Pavla Litvaje alias Roberta.Orga, kytaristu a frontmana plzeňských indie rockerů Scissorhands, které Filter loni vyhlásil objevem roku. Ti se totiž přibližně ve stejnou dobu rozhodli navzdory narůstající popularitě ukončit existenci.

"My se dohodli, že to pohřbíme, už letos v březnu, kdy odešel bubeník Vadim. Říkal jsem si, že to ztratí, co to mělo - že jsou to tři kamarádi, který hrajou muziku, a tak bude lepší to rozpustit. S mým nástupem do Sunshine to nemá nic společnýho," říká Org a dodává. "Dokonce jsem si chtěl postavit nový projekt, který možná udělám i tak. Jmenuje se Super Tuzex Bros, i na Bandzone.cz už něco mám. Táta vždycky říkal, že mě koupili v Tuzexu, tak jsem z toho udělal kapelu."

Proč si Sunshine vybrali zrovna Orga, vysvětluje lídr Sunshine Kay Buriánek, který byl shodou okolností producentem sice natočené, ale zatím nevydané první desky Scissorhands. "No, my jsme šli za vědmou...," vtipkuje Kay, "Ne, vážně. Já Pavla znal dlouho, protože mi Dan Trávníček z XProduction už dřív poslal odkazy na jeho dema, a říkal jsem si, že je to docela talentovanej chlápek. Pak jsme se zkřížili, když mě požádal, ať participuju na desce Scissorhands, a když přišlo na lámání chleba a řešili jsme, že budeme muset sehnat jinýho basáka, tak jsme nechtěli dělat žádnej konkurz. My nejsme kapela, co by k sobě mohla přibrat někoho, kdo bude sice zručnej muzikant, ale nebude s náma korespondovat lidsky. Takže to byla docela jasná volba a on na to kejvnul," vysvětluje Kay a dodává: "Pavel má výhodu, že měl několik kapel, je ultraproduktivní, je tím pohlcenej a pořád něco dělá. A to hraní na kytaru versus na basu není takovej rozdíl, naopak bych řekl, že kytaristi, co začnou hrát na basu, mají technicky trochu navrch, protože mají jinou logiku postupu hraní a můžou bejt kreativnější. Navíc on je dobrej rytmik, takže nemusíme řešit, jestli mu někde něco kulhá nebo jestli se to neloudá."

ObrazekA Robert.Org nastupuje do rozjetého vlaku.
S "domovskými" Scissorhands odehrál poslední koncert 3. října v Plzni a pódiovou premiéru s novými kolegy si odkroutil 11. října v Barceloně (Amák se rozloučil 6. října ve Vídni). "Je to super, mám z toho radost. Akorát jsem pořád trochu vyklepanej a mám spíš takovou zodpovědnost, abych to klukům neposral," říká Org, se kterým se v Sunshine počítá i jako s autorskou posilou. Novou desku by totiž Sunz vydali rádi už na jaře příštího roku.

Jediné, co je teď nejasné, je, jestli nakonec skutečně vyjde i prakticky hotový debut Scissorhands, a hlavně, jestli má cenu tohoto "pohrobka" bez možnosti živé propagace vydávat. "Já sám nevím, co si o tom mám myslet. Možná to jenom pověsíme na internet, nic není ještě jisté," říká Org. Opačný názor má Kay: "Ta deska by podle mě vyjít měla a myslím, že i vyjde. Je to zdokumentování nějaký etapy Scissorhands, který se během krátký doby v rámci pomyslný český scény dostali docela daleko, přestože byli úplní nováčci. Vy jste je vyhlásili objevem roku, mluvilo se o nich, nasbírali díky svýmu koncertování hrozen fanoušků... Nakonec Pavel tu kapelu může klidně za pár let vzkřísit. Protože ta značka Scissorhands mu zůstává, on ji vymyslel a on ji může za x let s přehledem dát znova dohromady. Akorát, že bude v tý době mít víc zkušeností."

Zdroj: Filter